Wadowice to miasto które kojarzone jest przede wszystkim jako miejsce narodzin Jana Pawła II. Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach to miejsce, w którym obejrzeć można świetnie zachowany dom Jana Pawła II. Jednak, pomimo że z tego są sławne Wadowice, muzeum to nie jedyne miejsce warte odwiedzenia w tym mieście. W Wadowicach znajduje się również zabytkowa Bazylika. Nie można zapomnieć też o rozsławionych w Wadowicach kremówkach.

Muzeum Dom rodzinny Jana Pawła II

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach powstało na terenie domu rodzinnego, w którym urodził się Karol Wojtyła. Duża część muzeum Jana Pawła II to tak naprawdę mieszkanie, które niegdyś wynajmowane było przez rodziców Karola, przyszłego papieża. W mieszkaniu zachowano wiele z przedmiotów codziennego użytku Wojtyłów takich jak wisiorek jego mamy czy zastawa stołowa. Na terenie całego muzeum zobaczyć można fotografie, które przedstawiają życie ojca świętego.

Na terenie muzeum Wadowice można zobaczyć nowoczesną wystawę multimedialną, która pokazuje nie tylko życie ojca świętego Jana Pawła II, ale także przekazuje jego nauki i przesłania. Muzeum Ojca Świętego Jana Pawła II jest ułożone chronologicznie i pokazuje zarówno jego czas spędzony w rodzinnym mieście Wadowice, jak i czasie spędzonym w Watykanie, aż do wyboru ojca świętego, pierwszego papieża polaka. Muzeum w swojej kolekcji posiada przedmioty pochodzące z domu rodzinnego Ojca Świętego, ale także jego personalne przedmioty, takie jak sprzęt narciarski czy przedmioty, których używał podczas swoich wycieczek w ukochane góry. W Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach znajduje się imponująca kolekcją sutann Jana Pawła II, w tym pierwsza sutanna papieska, w której pojawił się po raz pierwszy i pozdrowił tłum wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra w październiku 1978 roku. Muzeum Ojca Świętego Jana Pawła II posiada pamiątki z tragicznego zamachu na życie Papieża, który wstrząsnął całą Polską.

Wizyta w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach jest propozycją spędzenia czasu dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. Po muzeum grupy oprowadza przewodnik, który przybliża uczestnikom historie z życia Ojca Świętego Jana Pawła II. Dzięki specjalnie przystosowanym wystawom, w tym prezentacjom multimedialnym, muzeum jest przyjazne także młodszym odwiedzającym.

Bazylika Mniejsza Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

Na terenie Wadowic można odwiedzić także kościół, który został rozsławiony przez św. Jana Pawła II papieża. W kościele znajduje się kaplica poświęcona Ojcu Świętemu,która co roku jest licznie odwiedzana przez pielgrzymki z całego kraju. Na terenie bazyliki znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który został koronowany w 1999 roku przez Papierza Polaka. Kościół ten pełnił specjalną rolę w życiu Karola Wojtyły, gdyż moflił się tam codziennie, przed wejściem do szkoły.

Plac Jana Pawła II w Wadowicach

Przed Bazyliką znajduję się rynek, który został poświęcony Wielkiemu Polakowi. Na jego terenie znajduje się pomnik Papieża, który został poświęcony przez kardynała Stanisława Dziwisza. Na terenie placu zainstalowane zostały także tablice upamiętniające pielgrzymki Jana Pawła II, zarówno te do Polski jak i do innych krajów świata.

Wadowickie Kremówki

Będąc w Wadowicach należy spróbować kremówek papieskich, które cieszą się niezwykłą popularnością, nie tylko wśród turystów. W czasie jednego ze swoich przemówień Jan Paweł II wskazał na miejsce w którym mieściła się słynna w owych czasach cukiernia - w budynku na rogu na rogu dawnego Rynku (dziś pl. Jana Pawła 2 15) i ul. Mickiewicza 2. Niestety, oryginalna cukiernia już nie istnieje, jednak na rynku w Wadowicach nie brakuje miejsc, w których możemy skosztować tego specjału.

Wycieczka Ciuchcią po szlaku Ojca Świętego Jana Pawła II

Spod hotelu rusza ciuchcia, którą można odbyć wycieczkę "Z Życia Karola Wojtyły". Trasa ciuchci obejmuje wszystkie miejsca, związane z życiem Ojca Świętego, takie jak Dom Rodzinny Ojca Świętego i znajdujące się w nim muzeum, czy Plac Jana Pawła II.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II: ul. Kościelna 7, 34-­100 Wadowice