Sprawdź termin
Strona główna Chrzest dziecka. O czym pamiętać, organizując chrzciny?

Chrzest dziecka. O czym pamiętać, organizując chrzciny?

Chrzest Święty to pierwszy sakrament w życiu dziecka. To nie tylko jego święto, ale też wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Poza religijnymi elementami, chrzciny przeważnie wiążą się ze specjalnym przyjęciem. To okazja, by wszyscy bliscy wreszcie spędzili czas z nowym członkiem rodziny. Jak zorganizować chrzciny? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym przygotujesz niezapomniane przyjęcie.

Pierwszym krokiem jest wybór terminu chrztu. Najczęściej rodzice decydują się na to wydarzenie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jednak dość często zdarza się również, że dziecko chrzczone jest około 1. urodzin. Jeśli chodzi o prawo kościelne, to nie ma wyznaczonych konkretnych terminów sakramentu Chrztu Świętego. Chrzty odbywają się przez cały rok, jednak należy sprawdzić zasady panujące w konkretnej parafii. Może okazać się, że w danym kościele sakrament chrztu może odbyć się tylko w konkretną niedzielę miesiąca. Rodzice często wybierają termin związany z ważnymi świętami, np. Wielkanocą. To faktycznie bardzo uroczysty czas. Wiąże się jednak z dużą ilością osób uczestniczących we mszy. Nie każdemu to pasuje. W takim przypadku lepiej wybrać termin niezwiązany z żadnym świętem. Wtedy będziemy mieć pewność, że w uroczystości będą uczestniczyć tylko najbliżsi.

Informacje na temat wymaganych dokumentów i innych formalności zazwyczaj znajdują się na stronie parafii. Po ustaleniu wszystkich spraw związanych z samą ceremonią, pora zająć się przyjęciem. Od czego zacząć? Najlepiej od ustalenia, kto będzie w nim uczestniczył.

 

Lista gości

Jedni zapraszają na takie przyjęcie całą rodzinę, dalszych krewnych i wszystkich przyjaciół. Inni decydują się na kameralne spotkanie w gronie najbliższych. Wszystko zależy od zwyczajów panujących w rodzinie, a przede wszystkim od preferencji rodziców dziecka. Warto wziąć pod uwagę też wiek malucha i jego możliwości. Jeśli nie jest przyzwyczajony do głośnych rozmów, lepiej zrezygnować z dużego przyjęcia. Nadmiar bodźców i duża liczba osób dookoła może sprawić, że dziecko będzie marudne. A to przecież jego święto i powinno czuć się jak najlepiej.

Gości trzeba poinformować o dacie chrztu z odpowiednim wyprzedzeniem. Miesiąc lub dwa miesiące przed uroczystością to dobry moment. Dzięki temu każdy będzie mógł się odpowiednio przygotować. Istnieje też mniejsze ryzyko, że wybrany termin pokryje się z jego innymi planami. Z gośćmi można skontaktować się osobiście lub telefonicznie, ale lepszym sposobem jest przygotowanie specjalnych zaproszeń. Zaproszenia na chrzest powinny zawierać wszystkie niezbędne informacje, takie jak:

  • data, godzina i miejsce chrztu,
  • miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie,
  • ewentualne wskazówki dotyczące dojazdu.

 

Zaproszenia można wykonać samodzielnie. Nie każdy rodzic ma jednak do tego zdolności, a przede wszystkim czas. Dlatego zaproszenia można też kupić stacjonarnie w księgarni, sklepie papierniczym lub na specjalnym stoisku z kartkami okolicznościowymi. Można je także zamówić przez Internet. W sieci znajduje się mnóstwo pięknych projektów, także tych wykonywanych na specjalne życzenie.

Dzięki stworzeniu listy gości, łatwiej będzie zdecydować o miejscu przyjęcia.

 

Wybór miejsca

Część osób decyduje się na samodzielne przygotowanie przyjęcia w domu. Ta opcja nie sprawdzi się jednak w przypadku większej liczby uczestników. Ponadto przyjęcie w lokalu pozwala rodzicom w pełni skupić się na dziecku i gościach. Nie muszą zajmować się przygotowaniem potraw. Nie martwią się też tym, jak usadzić gości, by nie było ciasno.

Wśród lokali do wyboru są restauracje, sale bankietowe oraz hotele. Większość osób decyduje się na wybór obiektu, który znajduje się niedaleko kościoła. Owszem, to może być dobre rozwiązanie, ale ma też pewne minusy. Lokale znajdujące się w centrum miasta przeważnie nie dysponują dużą przestrzenią wokół obiektu. Możliwość wyjścia do ogrodu to bardzo ważna kwestia w przypadku chrzcin. Przeważnie uczestniczy w takiej imprezie co najmniej kilkoro dzieci, którym ciężko jest usiedzieć kilka godzin w jednym miejscu. Ponadto w tego typu lokalach ciężej o rezerwację w wybranym terminie. Właśnie dlatego warto pomyśleć o wyborze obiektu znajdującego się trochę dalej. Na przykład na obrzeżach miasta. Najczęściej dysponują one przestronnym ogrodem, placem zabaw i dużym parkingiem. To ważne udogodnienia, dzięki którym wszyscy będą czuli się komfortowo.

 

miejsce-na-chrzciny

Na co zwrócić uwagę, wybierając lokal na chrzciny?

Poza wyżej wymienionym ogrodem i wolną przestrzenią, ważne jest dostosowanie lokalu do dziecka. Warto zapytać o dostępność pokoju dla rodziców z dzieckiem. Będzie można w nim przewinąć lub nakarmić malucha. Przyda się również, gdy dziecko się zmęczy i będzie potrzebowało odpoczynku lub drzemki. Dzięki temu będzie w dobrym humorze, a to pozytywnie wpłynie na atmosferę całego wydarzenia. W zależności od pory roku, warto dopytać o klimatyzację lub ogrzewanie. Niby jest to standard, ale lepiej mieć stuprocentową pewność.

Ważną kwestią jest też wielkość sali. Oczywiście powinna pomieścić wszystkich gości i umożliwiać swobodne poruszanie się. Jednak gdy jest to bardzo duża sala, prawdopodobnie będzie się tam odbywać więcej niż jedno przyjęcie. Niektórym osobom to zupełnie nie przeszkadza. Inni jednak woleliby świętować tylko w gronie własnej rodziny. Dlatego warto dopytać o tę kwestię.

 

menu-na-chrzciny

Kolejnym istotnym aspektem jest menu na chrzciny. Dobry lokal powinien zaoferować kilka wariantów. Czym kierować się przy wyborze menu? Wiekiem gości, ich upodobaniami i przyzwyczajeniami. Z reguły najlepiej sprawdzają się klasyczne potrawy, takie jak rosół i dania mięsne. Jeśli mamy ochotę spróbować czegoś nietypowego, lepiej podać to jako przystawkę lub tak zwaną zimną płytę. W ten sposób dania główne zadowolą zwolenników tradycyjnych dań, ale goście będą mogli spróbować też czegoś nowego. Ponadto należy zastanowić się, czy w przyjęciu będą uczestniczyć osoby stosujące specjalną dietę. Być może trzeba będzie przygotować dania bezmięsne lub bezglutenowe. Warto pamiętać również o najmłodszych. Wiele restauracji ma w swojej ofercie potrawy przeznaczone specjalnie dla nich.

Tort to nieodłączny element przyjęcia z okazji Chrztu Świętego. Oferty przygotowane przez lokale specjalnie na tę okazję, przeważnie obejmują również tort. Warto dopytać o szczegóły, takie jak jego smak i wygląd. Drugim rozwiązaniem jest zamówienie tortu w cukierni. W przypadku tej opcji, przeważnie mamy szansę na większą personalizację. Możemy wybrać kolor, ozdoby i napis, który znajdzie się na wypieku. Najważniejsze, aby ustalić wcześniej z właścicielem sali, kto zajmie się przygotowaniem tortu.

 

Uwiecznienie chwil na zdjęciach

Chrzest dziecka to wyjątkowe wydarzenie. Gdy maluch podrośnie, prawdopodobnie nie będzie pamiętał zbyt wiele z tego dnia. Zdjęcia to świetna pamiątka, zarówno dla niego, jak i całej rodziny. Korzystając z usług fotografa, z pewnością otrzymamy wysokiej jakości fotografie. Będzie ich też dużo. Łączą się z tym jednak dodatkowe koszty. Chcąc zaoszczędzić, możemy poprosić o robienie zdjęć kogoś z rodziny. Należy w tym celu wykorzystać sprawdzony sprzęt. Takie fotografie można później wykorzystać do przygotowania specjalnego albumu.

Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie aparatu wywołującego zdjęcia. Można poprosić gości, żeby wykonane w ten sposób fotografie wklejali do specjalnej księgi gości. Mogą tam dopisać życzenia. Taka księga będzie stanowić wyjątkową pamiątkę dla dziecka na całe jego życie.

 

Dekoracje

Kwestię dekoracji również należy uzgodnić z właścicielem lokalu. Często zdarza się, że obsługa sama dba o wystrój sali. Własne ozdoby można jednak bardziej spersonalizować. Coraz więcej osób korzysta z usług profesjonalnych dekoratorów. Dbają oni o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Dzięki temu wystrój takiej sali buduje niepowtarzalną atmosferę. Ozdoby można również przygotować samemu. W internecie znajduje się mnóstwo inspiracji. Dekoracje wcale nie muszą być skomplikowane, aby wyglądały pięknie i zachwyciły wszystkich uczestników przyjęcia.

Popularnym elementem są ostatnio także specjalne podziękowania dla gości. Są to przeważnie drobne przedmioty lub słodycze w ozdobnym opakowaniu. Dołącza się do nich małą karteczkę z podziękowaniem za uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu. To drobiazg, ale bardzo cieszy gości i sprawia, że czują się docenieni.

chrzest-dekoracje

Kwestia prezentów

prezent-na-chrzciny

Prezent na chrzest to dla wielu osób niełatwa sprawa. Zwłaszcza dla tych, którzy nigdy w chrzcinach nie uczestniczyli. Takie osoby, nie mając pomysłu, często po prostu pytają o tę kwestię rodziców chrzczonego dziecka. Dlatego warto wcześniej przemyśleć, co tym osobom podpowiedzieć. Można stworzyć specjalną listę, gdzie zebrane będą wszystkie pomysły. Najpopularniejszymi prezentami są medaliki, łańcuszki, obrazki, książki i albumy, a także pieniądze włożone do ozdobnej koperty.

Niektórzy wybierają też bardziej praktyczne prezenty. Na przykład personalizowany kocyk do wózka, czy pościel. Często spotykane są również prezenty składkowe. Należą do nich przedmioty i akcesoria, które mogą być wykorzystywane na co dzień. Na przykład fotelik lub nosidełko.

Co w przypadku rodziców chrzestnych? Przeważnie wybierają oni różnego rodzaju dewocjonalia i specjalne albumy na pamiątkę Chrztu Świętego. Zgodnie ze zwyczajem, rodzice chrzestni dbają również o przedmioty niezbędne podczas chrztu. Przeważnie ojciec chrzestny zajmuje się kupnem świecy, a matka chrzestna zapewnia szatkę.

Podsumowanie

 

Chrzciny dziecka to bardzo ważne wydarzenie dla całej rodziny. Jest to przede wszystkim wyjątkowe święto dla malucha. Dlatego należy pamiętać o dopasowaniu tego dnia właśnie do dziecka. Dotyczy to między innymi wielkości przyjęcia i rodzaju lokalu. Warto wybrać hotel przyjazny dzieciom. Należy też pamiętać, aby uwiecznić te wyjątkowe chwile na zdjęciach. Chrzest najczęściej odbywa się, gdy dziecko jest bardzo małe i prawdopodobnie nie będzie go dobrze pamiętać. Dzięki fotografiom będzie mogło w przyszłości zobaczyć, jak wyglądało to wydarzenie, które tak chętnie wspomina jego najbliższa rodzina.

chrzciny-dziecka

Masz pytania? Chcesz zarezerwować pobyt?

Zadzwoń, chętnie doradzimy! RECEPCJA+48 33 875 74 00

Kontakt

ul. Wadowicka 169 a, Inwałd
34-120 Andrychów


Bank PKO BP S.A.
PL 96 1020 2430 0000 8202 0044 7268

Docenili nas

Akceptujemy

Restauracja Mickiewicza

Zapraszamy także do naszej drugiej restauracji w centrum Andrychowa.

Zobacz