Jedno z najważniejszych miejsc pamięci w Polsce, które w całości poświęcone jest pamięci ofiar nazistów, które zginęły na terenie obozu koncentracyjnego w Oświęcim. Na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau, utworzono Muzeum Państwowe, upamiętniające tę tragedię. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to m.in. zbiory, archiwa oraz ośrodek naukowy, konserwatorski i wydawniczy.
KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1 mln więźniów Oświęcimia. Dla osób zwiedzających udostępnione są tereny oraz znaczna część obiektów byłych obozów Auschwitz oraz Birkenau. Podczas wizyty w muzeum Auschwitz zobaczyć można baraki więźniarskie, rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów. Do jednego z ważniejszych elementów obozu zaliczyć można bramę, na której widnieje napis "Arbeit macht frei" (Praca Czyni Wolnym), przez którą osoby zwiedzające wchodzą na teren muzeum. Dawny obóz koncentracyjny Auschwitz stanowi niezwykle ważne dla całej ludzkości miejsce pamięci, przypominające o okrutnej zbrodni ludobójstwa, która miała w nim miejsce.
Państwowe muzeum Auschwitz Birkenau przedstawia tragiczną historię zagłady Żydów, Polaków, Romów a także przedstawicieli innych nacji. Na terenie muzeum znajduję się Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu, który upamiętnia ofiary które zginęły w obozie Auschwitz oraz Auschwitz Birkenau.
W muzeum Auschwitz Birkenau można oglądać wystawę która zawiera przedmioty codziennego użytku, przywiezione przez więźniów obozu. Oprócz fotografii pochodzących z byłego obozu, fotokopii dokumentów, wykorzystane są w niej eksponaty historyczne między innymi: ubrania więźniarskie, prycze i inne sprzęty w jakie były wyposażone pomieszczenia więźniarskie, rzeczy odebrane deportowanym Żydom.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - Zwiedzanie muzeum Auschwitz
Wejście na teren Muzeum możliwe jest tylko z zarezerwowaną wcześniej imienną kartą wstępu. Rezerwacji można dokonać na stronie visit.auschwitz.org. Muzeum można zwiedzać samodzielnie, lub dołączyć do grupy prowadzonej przez przewodnika. Muzeum współpracuje z około 300 przewodnikami oprowadzającymi w kilkunastu językach, godziny rozpoczęcia wycieczek z przewodnikiem, można sprawdzić na stronie muzeum Auschwitz.
Muzeum, które powstało na terenie dawnego obozu składa się z dwóch części: Auschwitz i Birkenau, które położone są w odległości ok. 3,5 km od siebie. Pomiędzy byłymi obozami kursuje wahadłowy autobus przeznaczony dla osób zwiedzających indywidualnie.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau: ul. Więźniów Oświęcimia 20, 32-603 Oświęcim