Sprawdź termin
Strona główna Praktyczne podpowiedzi, czyli organizacja wesela krok po kroku!

Praktyczne podpowiedzi, czyli organizacja wesela krok po kroku!

Organizacja wesela, przygotowania do ślubu - to nie lada wyzwanie! Okres przedślubny dla wielu Młodych Par należy do bardzo pracowitych i stresujących. Z jednej strony to dzień Nowożeńców, w którym nie powinni nic robić poza tym, by dobrze się bawić, cieszyć się ze wstąpienia w związek małżeński wraz z najbliższymi. Jednak z drugiej strony bardzo ciężko jest “zejść z tonu” i całkowicie „oddać” przygotowania ślubne i weselne w ręce konsultanta ślubnego. Ponadto, nawet osoba, która zawodowo zajmuje się organizacją wesel nie jest w stanie zorganizować perfekcyjnego przyjęcia bez wcześniejszych konsultacji odnośnie potraw, dodatków, wystroju sali i wielu innych kwestii! W końcu każda atrakcja i każdy detal ma być, jak z najpiękniejszego snu, a całe wydarzenie ma wyjść idealnie! Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych elementach, a najlepiej stworzyć listę, która pozwoli zapanować nad całym ślubem i weselem! Poniżej znajduje się kilka praktycznych podpowiedzi, które warto wziąć pod uwagę podczas organizacji wesela i ślubu!

 

Elementarne kwestie - organizacja wesela

 

Jak powszechnie wiadomo „diabeł tkwi w szczegółach”. Każdy detal podczas ślubu i wesela powinien mieć swoje miejsce i przeznaczenie. Jednakże na samym początku powinno się skupić na fundamentalnych kwestiach, bez których ciężko  osiągnąć zamierzony cel. Spisanie rzeczy wymagających organizacji pozwoli na usystematyzowanie kwestii priorytetowych, na podstawie których będzie można podejmować kolejne, czasami mniejsze, jednak również ważne decyzje. Po pierwsze, warto zastanowić się nad dość istotną kwestią, czyli formą ślubu. Decyzja o tym czy wybierzemy ślub cywilny czy kościelny będzie się wiązać m.in. z różnymi kosztami organizacyjnymi. Oczywiście najważniejsze jest, aby charakter ceremonii był zgodny z przekonaniami, pragnieniami i wartościami przyszłej Młodej Pary.

Ślub kościelny, to warto wiedzieć!

 

Ślub kościelny dla wielu par jest jedynym istotnym sakramentem małżeńskim. Przed zaplanowaniem całej ceremonii powinno się zastanowić nad tym, w którym kościele ma odbyć się ślub. Następnym krokiem powinna być rozmowa z proboszczem wybranej parafii. Co powinno się ustalić podczas rozmowy? Przede wszystkim:


● datę ślubu, 
● godzinę ślubu, 
● maksymalną ilość osób, jaką można zaprosić do kościoła na ceremonię, 
● rodzaj dekoracji - warto upewnić się czy można udekorować kościół według 
własnego uznania poprzez kwiaty, dywany, świece, 
● oprawę muzyczną w kościele.

!To o czym należy pamiętać to, dokumenty, które są wymagane przez Kościół, a dokładniej potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich, potwierdzenie chrztu oraz bierzmowania.

Ślub cywilny, coraz bardziej popularny

 

W ostatnich latach, ten typ ceremonii jest wybierany coraz częściej. Młode Pary dokonują ślubu cywilnego, który wiąże ich m.in. w kwestiach ekonomicznych. Ślub cywilny jest usankcjonowany prawem. Bardzo często (oczywiście w zależności od chęci Państwa Młodych, podobnie jak w przypadku ślubu kościelnego) po ceremonii o charakterze cywilnym jest organizowane wesele.

!To co warto wiedzieć na temat ślubu cywilnego, to to, iż taką ceremonię można przeprowadzić nie tylko, jak dawniej w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale także pośród łąk, szczytów górskich, jezior czy też na sali weselnej, gdzie w następnej kolejności odbędzie się przyjęcie. Suknie ślubne też nie stanowią problemu. Jeśli Panna Młoda marzy o ślubie cywilnym w białej, tradycyjnej sukni, jak najbardziej może zrealizować swoje marzenie. Nie obowiązują ścisłe reguły wskazujące na strój, jaki mają mieć Państwo Młodzi podczas ceremonii.

Kwestie finansowe, a przygotowania do ślubu

 

Zanim zaplanowany zostanie jakikolwiek element ślubuwesela, warto zastanowić się nad finansami. To, jaki budżet można poświęcić na ślub oraz wesele będzie oddziaływało, tak naprawdę na wszystkie kolejne decyzje. Co należy wziąć pod uwagę planując budżet na ceremonię ślubu i organizację wesela?

 • aktualne możliwości finansowe,
 • możliwości zaoszczędzenia pieniędzy do momentu ślubu,
 • wsparcie finansowe od rodziny, bliskich,
 • orientacyjne ceny wynajmu sali weselnej, w interesującym miejscu, okolicy,
 • orientacyjne ceny usług: fotograf, zespół, DJ, wynajem samochodu, konsultant ślubny,
 •  stawki związane z menu weselnym wraz z orientacyjną listą gości,
 • koszty związane z zakupem sukni ślubnej, garnituru,
 • dodatkowe koszty, które mogą wyjść podczas planowania przyjęcia weselnego,
 • opłaty - w przypadku ślubu cywilnego, które należy wnieść do Urzędu Stanu Cywilnego lub koszta ustalone z parafią na rzecz ślubu kościelnego.

Lista gości, jako istotna część przygotowań do wesela

 

Lista gości jest bardzo ważna, przede wszystkim dlatego, aby pamiętać o każdej ważnej dla nas osobie, na której nam zależy i chcemy, aby była podczas tak ważnego wydarzenia w życiu. Po drugie dobrze zaplanowana lista gości pozwoli na oszacowanie kosztów związanych z wynajmem sali, planowaniem wydatków na alkohol, jedzenie, transport gości, ewentualny nocleg. W wielu miejscach, gdzie organizowane są wesela - dzieci do konkretnego wieku w dniu przyjęcia obowiązuje niższa cena, nawet do -50% od standardowej ceny! Dobrze jest zacząć listę od wypisania osób, które są najbliższe. Poniżej znajduje się przykład listy gości, wskazującej od razu na dzieci, oraz ich wiek, co ułatwia kwestie związane z ustalaniem liczby miejsc i możliwością otrzymania ewentualnych zniżek.

Sala weselna, jak ją wybrać?

 

To ważne, aby wybrać salę, która nam się podoba i, w której czujemy się dobrze. Miejsce to utkwi zarówno na zdjęciach, filmach z ceremonii ale także we wspomnieniach. To, na co warto zwracać szczególną uwagę podczas wyboru sali weselnej to:

 • wielkość sali - ważne jest, by dostosować możliwości sali do liczby gości, tak aby każda zaproszona osoba czuła się wygodnie oraz komfortowo i oczywiście, aby sala miała wystarczająco dużo miejsca do swobodnego tańczenia,
 • położenie sali - warto zwrócić uwagę na odległość sali od miejsca, w którym odbędzie się ślub, jeśli sala zlokalizowana jest w dość odległym miejscu warto zadbać o transport dla gości,
 • wygląd - dobrze jest zwrócić uwagę na ściany sali weselnej, ponieważ są elementy których nie da się w pełni udekorować czy zmienić. Dlatego warto przemyśleć czy wystrój wybranej sali nam odpowiada i czy dekoracje, które mają ozdabiać salę będą dobrze się komponowały.
 • nocleg - nie rzadko bywa, iż na liście gości są osoby, które mieszkają daleko. W takim wypadku dobrze jest zadbać o zaplecze noclegowe, aby zaproszone osoby czuły się komfortowo. Przykładem miejsca, gdzie znajdują się sale weselne, jak i pokoje noclegowe jest ParkHotel Łysoń.
 • parking oraz toalety - to ważne, aby w miejscu gdzie odbywać się będzie wesele była odpowiednia liczba toalet oraz miejsc parkingowych. Stanie w kolejce czy też jeżdżenie w kółko za miejscem postojowym może nie być dobrze wspominane.
 • menu - warto dowiedzieć się czy menu weselne w danym miejscu odpowiada naszym gustom i planom, co do dań, deserów, przekąsek.

Dekoracje i aranżacje ślubne

 

Pisząc dekoracje ślubne uwaga skupia się głównie na sali weselnej i jej wystroju. Jednakże w wielu przypadkach dekoracje odnoszą się także do kościoła lub miejsca gdzie będzie odbywać się ceremonia ślubna, do auta, do domu rodzinnego. Dobrze, jeśli wszystkie dekoracje są spójne ze sobą, jednak nie jest to warunek konieczny. Jeśli nie jestesmy pewni na jakie dekoracje się zdecydować warto doradzić się bliskich lub też skorzystać z pomocy osoby, która ma w tej kwestii doświadczenie i zajmuje się zawodowo planowaniem ślubów oraz wesel. Aktualnie bardzo popularne są motywy zielone, naturalne i delikatne dekoracje w stylu boho, co prezentuje grafika obok. Co więcej, podczas targów ślubnych narzeczeni znajdują wymarzone dekoracje i inspiracje na aranżację sali, stołów i innych istotnych elementów.

Zaproszenia ślubne, delikatne czy bardziej wyraziste?

 

Dobrze prezentują się zaproszenia, które zostały zaprojektowane w tym samym stylu co dekoracje. Chodzi dokładnie o wykorzystanie tych samych kolorów czy czcionek, jak np. na winietkach, czy też bilecikach z imionami i nazwiskami gości. Istotne jest, aby pamiętać o kilku elementach podczas przygotowywania zaproszeń, jak:

 • imię i nazwisko narzeczonych,
 • data i miejsce ślubu oraz lokalizacja sali weselnej,
 • imię i nazwisko zapraszanej osoby wraz z adnotacją czy zaproszenie obejmuje także osobę towarzyszącą / dzieci,
 • prośba o potwierdzenie obecności wraz z danymi kontaktowymi narzeczonych lub osoby odpowiedzialnej za organizację wesela.

 

Muzyka - zespół, DJ, a może własna playlista?

 

Nadaje rytm i wprowadza w dobrą atmosferę! Oczywiście mowa o muzyce, która dobrze dopasowana może naprawdę zdziałać cuda! To, na jakie utwory będą umilać czas podczas wesela zależy tylko od Państwa Młodych! Bardzo popularną opcją na weselach jest wynajem zespołu muzycznego, DJ, i / lub odtwarzanie playlisty z muzyką, która została wcześniej przygotowana. Bardzo możliwe, iż nasz wybór związany z formą muzyki będzie w dużym stopniu zależny od wcześniej przeanalizowanego i skrupulatnie zaplanowanego budżetu. Najważniejszy monet? Dla wielu osób, jest to pierwszy taniec. Jeśli Nowożeńcy chcą mieć pierwszy taniec na Weselu, warto znaleźć ulubioną piosenkę obojga - najlepiej tą, która przywołuje dobre i miłe wspomnienia.

 

Zdjęcia ślubne, czyli pamiątka “na zawsze”

 

Zdjęcia oraz film z całej ceremonii ślubu, to dla większości Par Młodych najcenniejsza pamiątka. W końcu powrót do dnia ślubu za kilka lat może być naprawdę pięknywzruszający. Co więcej, mając taką pamiątkę możn pokazać bliskim i przyjaciołom, którym się nie udało być w tym ważnym dniu, jak wyglądało całe wydarzenie. Zanim wybierze się fotografa, warto zorientować się, jak prezentuje się jego portfolio oraz jakie są koszta świadczonych usług. Dobrze jest mieć „na oku” kilku fotografów, po to aby wybrać najatrakcyjniejszą ofertę.

Menu weselne - przystawki na zimno, dania główne, napoje

 

Jak wiadomo jedzenie łączy ludzi, dlatego tak ważne są poszczególne dania, przekąski i desery na weselu. Aktualnie restauracje, sale weselne mają w swoich menu kilka propozycji. Coraz częściej można samemu zdecydować o tym jakie dania mają znaleźć się na stołach dla gości. Zazwyczaj ceny menu różnią się w zależności od:

 • ilości ciepłych dań,
 • ilości mięsa przypadającą na osobę, 
 • ilości napojów zimnych i ciepłych przypadająca na osobę, 
 • rodzajem wybranych ciast i dodatków.

 

Średnie ceny za menu weselne na osobę wynoszą około 200 złotych. Oczywiście są miejsca, gdzie za menu zapłacimy 400, 500 oraz więcej złotych. Jeśli zależy nam na tańszej opcji, a jednocześnie na menu na wysokim poziomie, to przy wcześniejszych poszukiwaniach jesteśmy w stanie znaleźć takie miejsce. Przykładowo w ParkHotel Łysoń otrzymamy menu weselne dla jednej osoby już za 180 złotych!

!Coraz częściej Młode Pary decydują się na degustację poszczególnych potraw, aby skomponować idealne menu na wesele. Zazwyczaj degustacje są płatne, a cena ustalana jest indywidualnie. Dlatego warto skontaktować się wcześniej z np. managerem danego obiektu, w celu spotkania się na degustację i ustalenia wszelkich szczegółów związanych z potrawami i cateringiem.

Weselne atrakcje i zabawy - tradycyjne oraz te całkiem nowoczesne

 

Tradycyjne czy nowoczesne? W zależności od tego na jakie wesele się zdecydujemy warto wybrać i zaplanować atrakcje i zabawy dla gości. W Polsce bardzo popularnymi tradycjami są:

 • oczepiny - często oczepiny stanowią punkt kulminacyjny na weselach. Zwyczaj ten stanowi pozostałość po jednym z  tradycyjnych zwyczajów słowiańskich. Cała zabawa polega na tym, iż Panna Młoda oraz Pan Młody zdejmują jeden z typowych atrybutów weselnych. Najczęściej jest to mucha u Pana Młodego oraz kwiaty lub welon Panny Młodej. Kolejny krok polega na ustawieniu się Państwa Młodych tyłem - odpowiednio Panny Młodej do pań, a Pana Młodego do panów i lekkim rzuceniem za siebie muchą oraz welonem. Osoba, która złapie, któryś z rzuconych przedmiotów, według tradycji w niedługim czasie stanie na ślubnym kobiercu.
 • chleb i sól - „Witamy Was chlebem i solą, aby tego chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło” - tymi słowami rodzice witają Nowożeńców. Państwo Młodzi całują chleb, odrywają jego kawałek, a następnie zanurzają w soli i jedzą. Tradycja ta, należy do staropolskich zwyczajów kultywowanych od wiek wieków.
 • toast - toast wznoszony jest przez wszystkich gości weselnych, a najważniejszym momentem jest rzucenie kieliszków przez Nowożeńców za siebie, tak aby kieliszki się rozbiły. Jeśli szkło nie pękło, wówczas jeden z gości powinien rozgnieść kieliszek butem. 

 

Jeśli zależy Wam także na innych atrakcjach, to naprawdę jest w czym wybierać. Bardzo często na weselach pojawiają się atrakcje i zabawy w postaci:

 • fotobudki, 
 • pokazu fajerwerków,
 • pokazów ognia,
 • balonów z helem,
 • księgi gości,
 • pokazów tańca,
 • zimnych ogni.

 

Organizacja wesela, to momentami skomplikowane zadanie, które wymaga zorientowania się w aktualnych możliwościach, ofertach np. pod względem menu, atrakcji, noclegów cen, oraz na rozbudzeniu swojej kreatywności, która pozwoli stworzyć i zaprojektować nam piękną ceremonię!

 

Podsumowanie, czyli wesele od A do Z!

 

Organizacja wesela oraz ślubu, to naprawdę trudne zadanie, jednak jest ono jak najbardziej do zrealizowania! Miejsce ślubu, lista gości, dekoracje, sala weselna, transport, noclegi dla gości i wiele innych elementów składa się na te wyjątkowe chwile. Dlatego warto zacząć przygotowania wcześniej, tak aby mieć pewność, iż z wszystkim zdążymy na czas! Na samym początku, zanim jeszcze zaczniemy wszystko planować, bardzo ważne jest rozpisanie budżetu. W dużej mierze, to od finansów będą zależały wszystkie, kolejne wybory i plany. Jeśli martwimy się, iż ciężko będzie nam zająć się przygotowaniami i wszystkimi załatwieniami, możemy skorzystać z pomocy osób, które zawodowo zajmują się organizacją wesel, jak konsultanci ślubni.

Najważniejsze jest to, aby podejmowane decyzje były wspólne i aby urządzić wesele takie o jakim marzymy. Ten dzień jest najważniejszy dla Was, to chwila, w której przede wszystkim Wy, jako Państwo Młodzi macie być spełnieni zadowoleni. To czy będzie to duże czy małe wesele, skromne czy też bardziej ekstrawaganckie - zależy tylko od Was, Waszych pomysłów pragnień! Mamy nadzieję, iż nasze podpowiedzi przedstawiły Wam najważniejsze kwestie, jakie warto wziąć pod uwagę podczas organizacji wesela krok po kroku!

Masz pytania? Chcesz zarezerwować pobyt?

Zadzwoń, chętnie doradzimy! RECEPCJA+48 33 875 74 00

Kontakt

ul. Wadowicka 169 a, Inwałd
34-120 Andrychów


Bank PKO BP S.A.
PL 96 1020 2430 0000 8202 0044 7268

Docenili nas

Akceptujemy

Restauracja Mickiewicza

Zapraszamy także do naszej drugiej restauracji w centrum Andrychowa.

Zobacz